Akünüz mü Bitti ? Akünüz Bittiğinde Ne Yapılmalı?

Akünüz mü bitti? Bununla ilgili yapabileceğiniz ilk seçenek en yakın akü servisini kontrol ettirmeniz. Burada akünüzün bitişi tespit edilmelidir. Eğer akünüzün kullanım ömrü bitti ise yeni bir akü ile değiştirilmelidir. Ömrü bitmemiş ise deşarj yada bakım ihtiyacı tespiti yapılarak akünüzün şarj edilmesi yapılacaktır. Eğer çevrenizde akü servisi yoksa ve takviye kablosu ile başka bir araçtan akünüze enerji aktarımı yapabilirsiniz.

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Akü bağlantıları öncesi emniyet kurallarına uyarak gerekli tedbirleri alınız.

  • Motoru ve tüm elektrik yüklerini (kontak, lambalar, radyo vb.) kapatınız.
  • Aküden (jump-start) aküye bağlantı yapılacak araç-akü gerilim sisteminin (12V ve/veya 24V gibi) aynı olmasına dikkat ediniz.
  • Kabloların araçlarda hareketli ve/veya sıcak noktalara (egzoz, radyatör, pervane vb.. ) temas etmemesine dikkat ediniz.
  • İlk olarak takviye kablosunun kırmızı ucunu boşlamış akünün (+) terminaline, diğer ucunu dolu olan akünün (+) terminaline bağlayınız.
  • Sonrasında takviye kablosunun siyah ucunu dolu akünün (-) terminaline, Diğer ucunu boş olan akünün (-) terminaline bağlayınız.
  • İlk olarak aküsü dolu olan aracı çalıştırınız. Araç çalıştıktan 1 dakika sonra boş olan aracı da çalıştırınız.
  • Araçlar çalıştıktan sonra boş akünün bulunduğu araçtan önce (-) terminalinde bulunan kabloyu sonra (+) terminalinde bulunan kabloyu sökünüz.

Araba Aküleri Nasıl Geri Dönüştürülür ve Neden Önemlidir?
Navigation

Sepetim

Close
Viewed

Son Görüntülenenler

Close

Great to see you here !

E-posta adresinize bir şifre gönderilecektir.

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.

Already got an account?

Quickview

Close

Categories